#UOKiKtestuje – prześwietlamy proszki do kolorów

Obraz przedstawia pralkę z ubraniami

#UOKiKtestuje – prześwietlamy proszki do kolorów

 • 290 testów, 7 450wyników– UOKiK sprawdził jakość proszków do prania tkanin kolorowych.
 • Jak 10 proszków poradziło sobie z usuwaniem plam, ochroną kolorów? Sprawdź na uokik.gov.pl

[Warszawa,12 października2020 r.]Do koloru, uniwersalny, o zapachu tropików, z odplamiaczem, a może z płynem do płukania? Wybór odpowiedniego proszku do prania niejednego konsumenta może przyprawić o zawrót głowy. Z pomocą przychodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pierwszym tego typu cyklem testów konsumenckich – #UOKiKtestuje.

– Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych. Tym samym, w ramach naszych działań edukacyjnych, rozpoczynamy testowanie różnychproduktów codziennego użytku. Już za kilka tygodni przedstawimy wynikiskuteczności tabletekdo zmywarek a następniepłynówdo mycia naczyń- mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wybieraliśmy proszki?

Do badań wytypowaliśmy 10 proszków do koloru na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziłaInspekcja Handlowa. Proszki kupowaliśmy w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicyakredytowanegolaboratorium UOKiK w Łodzi.Trwały one od sierpnia do września. Proszki przeszły w sumie 290 testów, podczas których uzyskaliśmy7 450 różnych wyników cząstkowych.

 

Marki przebadanych proszków to:

 • Ariel Color Cleans To Reveal Brilliant Color,
 • Bryza Lanza Expert Mix Color,
 • Dosia Kolor Multi Powder,
 • E Active-6 Enzym do koloru intensywna świeżość,
 • E do kolorowych i ciemnych tkanin ekstra silny przeciwko plamom,
 • Filip Ultra Color Power proszek do prania,
 • Persil Color Deep Clean Technology,
 • Rex 3 x działanie kolor skoncentrowany,
 • Surf Color Tropical Lily &Ylangylang with Essential Oils,
 • Vizir do kolorów.

Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń.

Oceniliśmy także, czy proszki utrzymują intensywność koloru i czy chronią biel (czyli jeśli pierzemy biało-czarny koc, to czy jasny kolor pozostanie bez zmian), a ponadto czy ich stosowanie nie pogarsza wytrzymałości pranych tkanin.

Co stwierdziliśmy?Szczegółowe wyniki àpobierz raport.

Skuteczność usuwania plam jest uzależniona głównie od rodzaju zabrudzenia.W tej kategorii najbardziej efektywny okazał sięproszek Persil Color (najlepiej usunął 7 z 15 rodzajów plam, najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Pozytywnym wnioskiem z badania jest to, że żaden przebadany detergent nie powoduje utraty intensywności barw.

Wpływ proszków na utrzymanie kolorów jest porównywalny, alenajlepiej sprawdziły się w tej kategorii Dosia i Surf.Wszystkie proszki dobrze chronią biel
w tkaninach sztucznychprzed wybarwieniem i uniemożliwiają jej zafarbowanie przez inne kolorowe ubrania. Gorzej wypadają przy praniutkanin naturalnych i tu występują między nimi większe rozbieżności. Najskuteczniej biel chroniąPersil Color i Rex.

Tkaniny po praniu nie zmieniły wytrzymałości – niezależnie od proszku, a masa każdego proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu.

RANKING JAKOŚCINa podstawie badań laboratoryjnych oceniliśmy ogólną jakość proszków. Trzem parametrom przypisaliśmy określone wartości: 70 proc. – usuwanie plam, 20 proc. – utrzymanie kolorów, 10 proc. – zabarwienie. W ten sposób utworzyliśmyranking jakości, w którym pierwsze miejsce zajął Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne w rankingu znalazły się Bryza Lanza,Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki.

 

Porady dla konsumentów

Nie każdy bawił się w dzieciństwie w małego chemika i orientuje się na co dany środek chemiczny wpływa. Wybierając proszek, warto przyjrzeć się liście składników wymienionych na opakowaniu. W tym celu przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli odszyfrować skład produktu oraz zwróci uwagę konsumenta na ważne cechy detergentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Wybierając proszek, zwróć uwagę na:

 • masę netto proszku lub deklarowaną liczbę prań. Nie sugeruj się wielkością opakowania, ponieważ producenci często wkładają swój produkt do większych pojemników, aby sprawiać wrażenie, że jest go więcej. Przed zakupem sprawdź cenę jednostkową,czyli za 1 kg lub 100 g – znajdziesz ją na wywieszce na półce w sklepie.
 • etykietę i ustal optymalne dozowanie, bo od tego będą zależały efekty prania. Zbyt duża ilość proszku może doprowadzić do zacieków na ubraniach i zalegania resztek proszku w pralce. Zwróć uwagę na twardość wody(sprawdź stronę swojego przedsiębiorstwa wodociągów), stopień zabrudzenia, ilość ubrań oraz pojemność pralki. Twarda woda i mocno zabrudzone ubrania wymagają większej ilości detergentu.
 • koncentrację substancji aktywnych(głównie środki powierzchniowo czynne) – zwiększają wydajność produktu, który w mniejszym opakowaniu wystarcza na większą liczbę prań. Pod jednym warunkiem – stosuj się do wskazówek producenta i odpowiedniodozujproszek. Zbyt duża ilość detergentu nie poprawi jakości prania, za to może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie i środowisko naturalne.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Wyniki pierwszego badania pobierz z uokik.gov.pl. W raporcie znajdziesz porady i analizy skuteczności prania konkretnych marek proszków.

 

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie
Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej

 

Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16832