Jakość paliw ciekłych i gazowych przeprowadzonych w 2020 roku – Woj. Warmińsko – Mazurskie

 Jakość paliw ciekłych i gazowych przeprowadzonych w 2020 roku

 

W 2020 roku zbadano 64 partie paliw (54 ciekłych i 10 gazowych),  zakwestionowano jakość 2 partii paliw oferowanych w ogólnodostępnych stacjach, w tym:

– 1 partię gazu skroplonego LPG (10% badanych)

– 1 partię oleju napędowego (1.85% badanych).

Kontrole paliw prowadzone są od wielu lat. Należy stwierdzić, że z czasem jakość paliw potwierdzona w wyniku badań laboratoryjnych próbek,  staje się co raz lepsza.

W 2020r. niewłaściwą jakość paliwa stwierdzono:

I Stacja paliw:

W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że próbka gazu skroplonego (LPG)  nie spełnia wymagań ze względu na: klasę 2 działania korodującego na elementy miedziane.

Kwestionowanej partii gazu LPG nie wycofano z obrotu handlowego, ze względu na nieznaczne odchylenie.

Wobec kontrolowanego skierowano do  prokuratury  zawiadomienie o podejrzenie popełnienia  przestępstwa.

O ustaleniach kontroli poinformowano Warmińsko – Mazurski Urząd Celno – Skarbowy w Olsztynie oraz za pośrednictwem UOKiK Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie.

 

II Stacja paliw:

W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że próbka oleju napędowego  nie spełniała wymagań jakościowych dla paliw ciekłych ze względu na zaniżoną temperaturę zapłonu. Wynik badania 48,50C, przy wymaganych powyżej 55,00C.

W związku z negatywnym wynikiem badania oleju napędowego  przeprowadzono kontrolę w Terminalu Paliw w Łęgajnach, gdzie zakupiono kwestionowane paliwo. Kontrola  wykazała prawidłową jakość oleju napędowego. 

Wobec kontrolowanego skierowano do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

O ustaleniach kontroli poinformowano Warmińsko – Mazurski Urząd Celno – Skarbowy w Olsztynie oraz za pośrednictwem UOKiK Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie.